ClickCease

Репутація
понад УСЕ!

 • ua
 • ru

Сучасні та альтернативні

системи опалення

 • ua
 • ru
Твердопаливні котли
Системи опалення
Теплові насоси
Газові котли
Продаж • Монтаж • Сервіс

Парове опалення

Опалення – важлива складова домашнього затишку. Є кілька способів організувати систему обігріву в будинку, один з них – парове опалення. Система доволі ефективна, проте застосовується нечасто, бо має багато недоліків. У чому ж проблема?

Багато людей вважають, що парове і водяне опалення – це одне й те ж саме. Це не так. Парове опалення – особлива конфігурація водяного опалення. Опалення паром було одним з основних видів обігріву приміщень на початку та в середині минулого століття, але зараз втратило актуальність. Основна сфера застосування парових котлів – промислове виробництво.

В будинку таку систему теж можна обладнати, використовуючи ті ж самі батареї, труби, котел, але по трубах рухатиметься не вода, а водяна пара. Завданням котла буде випарувати воду, а не просто нагрівати її до певної температури, відповідно, потужність його має бути набагато більшою, а вимоги до надійності – строгішими. Загалом використовувати цей тип опалення в будинку не рекомендується.

Схема системи парового опалення

Схема системи парового опалення

Основою схеми є паровий котел, що нагріває воду до температури випаровування та перетворює її на пар. Його температура – від 100 до 170 градусів. Закипаючи він витісняється з котла та починає рух по трубах до приладів опалення. Під час руху пар віддає тепло через стінки поверхонь нагріву. При цьому виділяється величезна кількість теплоти. Великий обсяг тепла і є основною перевагою парової системи, бо тут теплоносій має значно вищу температуру та теплоємність.

Охолонувши до певної температури, пар конденсується. Конденсат стікає з приладів у спеціальні резервуари – конденсатозбірники, звідки насосами подається в ємність для води та використовується повторно. Такий тип схеми називається відкритим. У закритому типі парового опалення конденсат подається в котел самопливом.

Основні елементи системи парового опалення

Основні елементи системи парового опалення

Парові котли діляться на промислові та побутові (меншої потужності). Вони можуть використовувати такі типи палива:

 • природний газ;
 • тверде паливо;
 • електричну енергію;
 • рідке паливо.

Котли відрізняються за:

 • конфігурацією;
 • розміром;
 • способом нагріву води;
 • методом спалювання палива.

Газові котли спалюють паливо за допомогою пальників, електричні кип’ятять воду ТЕНами (трубчастими електронагрівниками) або електродами, твердопаливні використовують природне горіння. Деякі моделі парових котлів обладнуються вентиляторами для наддування, інтенсифікації горіння та видалення диму. Також вони можуть мати системи контролю тиску пари, рівня води, запобіжні клапани тощо.

Загальний принцип роботи котельного парового обладнання заснований на дозованій подачі води. Коли вода знаходиться на нижньому робочому рівні насос накачує її до верхнього робочого рівня і відключається. Після випаровування поданого обсягу води насос вмикається знову. Прилад працює циклічно.

Ще одним обов’язковим елементом парового опалення є система підготовки води, адже для задовільної роботи парового опалення вона повинна відповідати ряду вимог, наприклад, до жорсткості. Вода просто з крана не подається: спочатку її потрібно обов’язково знесолити, очистити, видалити кисень. В іншому випадку змійовик, де відбувається випаровування води, вийде з ладу дуже швидко. Вода з високим вмістом солей при кипінні утворює велику кількість осаду на внутрішній поверхні труб. У міру того як збільшується шар накипу передача тепла від палива, що згорає до води значно погіршується. В результаті труби котла повністю забиваються та прогорають. Щоб цього уникнути найчастіше використовуються натрій-катіонові фільтри. Проте повністю небезпеку утворення накипу вони не усувають, тому додатково потрібно проводити профілактичні заходи (не рідше, ніж раз на три місяці). Для очищення поверхонь нагріву від накипу можна використовувати спеціальні мийні засоби.

Матеріали системи парового опалення

Матеріали системи парового опалення

Важливим елементом парового опалення є система трубопроводів та опалювальних приладів. Висока температура пару вимагає відповідної міцності металу. Здебільшого для труб використовується мідь або сталь. Труби повинні бути безшовними та з товстими стінками (не менше 2,5 мм). Радіатори теж бажано встановлювати сталеві (зварені регістри або пластинчасті), бо розігріті чавунні від контакту з холодною рідиною можуть розтріскуватися, а також мають низьку ударну міцність. Сталь менш чутлива до перепаду температур.

Парові схеми схильні до сильних гідравлічних ударів, тому фізичні характеристики міді не завжди відповідають умовам роботи. Застосування мідної системи трубопроводів можливе в закритих парових системах з дуже низьким тиском пари та температурою, що лише трохи перевищує 100 градусів.

Проте й сталева система парового опалення не служитиме довго. У ній циркулює дуже гарячий та вологий пар, створюючи ідеальні умови для корозії. Елементи системи швидко виходять з ладу та ще й становлять небезпеку для людей, тому парове опалення заборонено для обігріву громадських місць чи багатоквартирних будинків.

Вибір котла

Вибір котла

Для опалювальної системи вкрай важливо правильно обрати котел. Він повинен швидко підігрівати воду та перетворювати її на пар. Найважливіший показник – потужність пристрою та її відповідність приміщенню. Потужність приладу залежить від площі опалювального приміщення, наприклад, для будинку площею 200 кв. м досить котла з потужністю 25 кВт, а 600 кв. м – 50 кВт, тобто приблизно 10 кВт на кожні 100 кв. м.

Слід враховувати, що чим потужніший котел, тим вищі витрати палива. Однак, якщо встановити паровий котел для опалення будинку меншої потужності, ніж потрібно для конкретної площі, то це призведе до недостатнього прогріву житла. Тому важливо правильно зробити розрахунки елементів системи парового опалення, щоб не довелося їх замінювати в перші місяці експлуатації.

Парові котли можуть працювати на всіх типах пального – газі, рідкому чи твердому паливі. Перед покупкою обов’язково потрібно перевірити наявність сертифікату якості, бо обладнання є небезпечним і має бути протестовано.

У будинках, де давно встановлено парове опалення, найчастіше використовується твердопаливний котел. Газовий теплогенератор найбільш ефективний, а використання електрокотла для обігріву приватного будинку чи інших приміщень є економічно невигідним через високу вартість електроенергії.

Плюси та мінуси парової системи

Головні переваги:

 • висока швидкість нагріву приміщення;
 • незначні розміри опалювальних приладів;
 • високий ККД;
 • відносно низька вартість матеріалів та монтажу системи.

Крім переваг цей вид опалення має наступні недоліки:

 • висока температура нагрівальних поверхонь (100 градусів і вище), що може призводити до опіків, тому потрібно обов’язково встановлювати захисні екрани;
 • дуже активна циркуляція повітря в приміщенні, яка може бути некомфортною, а деколи й шкідливою, наприклад, при алергії на пил;
 • сухе повітря;
 • значний шум в мережі під час руху теплоносія;
 • часті гідравлічні удари;
 • обмеження у виборі матеріалів;
 • значна швидкість зносу елементів системи через вплив високої температури та тиску;
 • складність регулювання температури.

Такий вид опалення здебільшого використовується для обігріву великих приміщень – цехів, ангарів, теплиць тощо, де більшість недоліків не мають суттєвого значення або їх просто усунути. Для того, щоб зменшити шум під час роботи опалювальної системи варто встановити парогенератор в окремому приміщенні.

Щоб змінювати температуру можна зробити кілька паралельних гілок та вмикати їх при потребі. Другий спосіб – відключати котел при перегріванні та включати після того, як приміщення охолоне. Цим процесом керує автоматика, але такий спосіб далеко не найкомфортніший через постійні коливання температури. Отже, парове опалення – не найкращий вибір, хоча й недорогий в облаштуванні.

Парове опалення в приватному будинку

Опалення паром заборонено в житлових приміщеннях багатоквартирних будинків. На різних виробництвах воно дозволяє суттєво економити за умови, що пар – це похідна технологічного процесу.

У приватних будинках парове опалення застосовується здебільшого, якщо вони використовуються для сезонного проживання, наприклад, на дачах. Це через те, що воно добре витримує замерзання: води в системі небагато і вона не може нашкодити. Ще дві причини – економія на стадії монтажу в порівнянні з водяними системами та висока швидкість прогріву приміщень. Для монтажу парового опалення в приватному будинку знадобиться не тільки зварювальний апарат, але й професійні навички зварника. Самостійна збірка обладнання такої складності не гарантує його безпечної роботи.

Звісно, вибір опалення – особиста справа власника будинку. Проте аналіз переваг і недоліків свідчить, що для комфортного обігріву житла оптимальним рішенням є більш сучасна та функціональна водяна система. Вона безпечніша, зручніша, дозволяє регулювати температуру та використовувати такі економні прилади опалення, як теплі підлоги чи низькотемпературні радіатори. Професійний монтаж майстрами компанії «ЕкономТепло» гарантує, що така система опалення працюватиме десятки років без збоїв.

«ЕкономТепло» – це понад 15 років досвіду та 1500 змонтованих під ключ об’єктів. Ми знаємо все про новинки, а також можемо підібрати недороге та надійне обладнання. Яку б систему опалення чи водопостачання ви не обрали, наші спеціалісти швидко підберуть комплектуючі та виконають необхідні розрахунки, а майстри здійснять професійний монтаж.


Хочете отримати консультацію?

+38 (067) 100-12-74 +38 (050) 100-12-74

Aбо залишайте заявку

Безкоштовно

НАШІ ФАХІВЦІ З РАДІСТЮ ВАМ ДОПОМОЖУТЬ


Comments are closed.

© Економтепло пропонує: твердопаливні котли, котли на тверде паливо, котли на дровах, піролізні котли, котли на твердому паливі, сонячні колектори, сонячні батареї газові котли за доступними цінами та доставкою по всій території України.