ClickCease

Репутація
понад УСЕ!

 • ua
 • ru

Сучасні та альтернативні

системи опалення

м. Львів, вул. Плугова 8
(р-н Лікарні швидкої допомоги)
 • ua
 • ru
Твердопаливні котли
Системи опалення
Теплові насоси
Газові котли
Продаж • Монтаж • Сервіс

Рекуператори повітря

Короткий вступ

Рекуператори повітря

Центральній рекупераційні системи
(приточно-витячна вентиляція)

Рекуператори повітря

Кімнатні рекуператори
(приточно-витячна вентиляція)
 

Рекуператори повітря

Кімнатна вентеляційна уставка
(Очищення повітря. Навіть від алергенів)

Люди прагнуть створити максимально комфортні умови у своїй оселі, продумуючи інтер’єр, розташування меблів, зонування кімнат. Проте часто забувають попіклуватися про комфортний мікроклімат всередині будинку. При будівництві чи під час ремонту варто подумати про вентиляцію, яка забезпечить приплив свіжого повітря в приміщення. Організувати в приватному будинку ефективну вентиляцію допоможуть вентиляційні мережі з рекуперацією тепла.

Що таке рекуперація тепла?

Рекуперація тепла – це процес повернення тепла з відпрацьованого витяжного повітря. Тепле повітря, що виводиться з приміщення, потрапляє в теплообмінник, де віддає більшу частину свого тепла холодному повітрю, що надходить в будинок для його провітрювання і вентиляції з вулиці. Завдяки цьому процесу на вулицю виходить охолоджене повітря, а в приміщення потрапляє свіже та нагріте.

Для чого це потрібно? Для того, щоб ви не викидали свої гроші на вітер! Адже саме так випаровується до 40% всього тепла, якщо використовувати класичну природну вентиляцію (вікна, двері тощо). Але його можна ефективно використовувати. Ось тут-то й стане в пригоді вентиляційна установка з рекуперацією тепла, тобто з поверненням тепла назад в будинок разом з очищеним свіжим повітрям. Перед тим, як вивести відпрацьоване сперте повітря з дому, його пропускають через рекуператор, де у нього відбирається потрібне тепло, щоб потім ним нагріти вхідне холодне повітря. У такому процесі закладено геніальний принцип: навіщо використовувати на опалення повітря у будинку додаткову енергію, якщо її можна отримати абсолютно безкоштовно!

Рекуперація тепла – основа основ актуальної сьогодні ідеї Пасивного будинку (енергоефективного будівельного стандарту, який створює комфортні умови проживання, одночасно економлячи ресурси та здійснюючи мінімальний негативний вплив на довкілля), яка відіграє ключову роль у створенні ефективної системи повітряного опалення помешкання.

Рекуперація – це теплообмін, при якому відбувається нагрівання холодного припливного повітря теплим виведеним повітрям. Пристрій рекуператора передбачає розмежування повітряних потоків, але гарантує теплообмін, холодообмін і вологообмін між повітряними масами, що виходять та надходять. Завдяки цьому скорочуються втрати тепла в вентиляційних мережах.

Конструкція теплообмінників передбачає два види процесу теплообміну:

 • безперервний, який пропускає потік повітря через стінки теплообмінника за допомогою хладона (холодоагента) або буферного теплоносія;
 • періодичний, який можливий в роторних і камерних рекуператорах.

В літній період в моделях вентиляційних систем з рекуперацією передбачений холодообмін. Він дозволяє знизити енергетичні витрати на кондиціонування повітря шляхом охолодження повітряного потоку з вулиці.

Між вхідними та вихідними течіями відбувається також вологообмін, тобто забезпечується необхідна вологість повітря, що сприятливо позначається на здоров’ї мешканців будинку.

Теплообмін, вологообмін і холодообмін виводять вентиляційні мережі з рекуперацією тепла в лідери галузі, гарантуючи здоровий мікроклімат в будь-якому приміщенні.

Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла

Сьогодні найкращим рішенням для вентиляції як квартири, так і приватного будинку є установка системи припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією, що забезпечує максимальне збереження тепла та очищення повітря.

Як влаштована система рекуперації тепла?

Повітря по повітропроводу надходить з вулиці в блок примусової припливно-витяжної вентиляції, а вже з нього по вентиляційній розводці потрапляє в усі житлові та господарські приміщення: спальню, кухню, ванну, туалет, комору тощо.

З кімнат відпрацьоване повітря збирається в блок примусової припливно-витяжної вентиляції для очищення. У холодну пору року обидва повітряні потоки (нагрітий з кімнат і прохолодний з вулиці), проходять по рекуператорному блоку, де нагріте повітря передає тепло тому, що надходить. Свіже повітря потрапляє в будинок вже теплим. Рекуператори дозволяють заощадити до чверті витрат на обігрів будинку (в порівнянні з вентиляційною системою без рекуперації). Вентиляційний блок оснащується фільтрами, зволожувачами та регулюється автоматично.

Система рекуперації тепла, що заснована на припливно-витяжній вентиляції, все частіше оснащується ґрунтовими теплообмінниками. Це труба, яка прокладена в ґрунті нижче лінії промерзання (приблизно на глибині півтора-два метри). Одним кінцем вона приєднується до повітрозбірника, а через другий, відкритий кінець, що знаходиться на поверхні, подає повітря в систему. Проходячи по трубі ґрунтового теплообмінника, в холодну пору року потік повітря зігрівається, а в жарку – охолоджується. Встановивши ґрунтовий теплообмінник, можна знизити витрати на опалення ще на чверть.

рекуперація

Суть процесу наступна:

Зима:

Повітря з вулиці забирається припливно-витяжною системою не відразу: спочатку воно проходить через систему рекуперації земля-повітря (через трубопровід у ґрунті), отримуючи тепло із землі або води (якщо поруч є водойма). У результаті на вході повітря має температуру від 0 до +5 градусів. Для порівняння: без ґрунтового теплообмінника повітря потрібно буде нагрівати з -15 градусів, а не з 0-5. Економія очевидна.

Літо:

Влітку усім потрібна прохолода і найпопулярніше рішення – кондиціонер. Але є і більш енергоефективний спосіб отримання прохолодного повітря із ґрунту. Оскільки його температура постійна, то навіть у спеку його температура не піднімається вище +15 градусів на глибині від 1,5 до 4 м (в залежності від регіону). Отже, отримавши на виході з системи земля-повітря прохолодне повітря, система вентиляції доставить його в усі приміщення будинку.

рекуперація тепла

Встановлюючи рекуператор, також необхідно подумати про його захист від замерзання. Це потрібно тому, що в холод зігріте повітря швидко і сильно охолоджується, утворюючи значну кількість конденсату, який, замерзнувши на морозі, здатний пошкодити систему. Щоб цього не сталось варто дотримуватись декількох порад:

 • включити режим періодичного надходження прохолодного повітря з вулиці, підібравши такий інтервал, щоб конденсат в рекуператорі не встигав промерзнути;
 • у пластинчатому рекуператорі встановити в блок вентиляції байпас (обхідний повітропровід), щоб зовнішнє повітря проходило через нього, минаючи рекуператор, а рекуператор відігрівався енергією витяжного повітря. Після відігрівання і відновлення нормального перепаду тиску (5-25 хвилин), байпасна лінія перекривається, а пристрій повертається до роботи в штатному режимі;
 • в сильні морози забірник повітря можна злегка підігрівати електронагріваючим елементом, але варто пам’ятати, що перегріте повітря зменшить ефективність рекуперації.

Також варто регулярно проводити технічний огляд установки.

Навіщо взагалі потрібна рекуперація?

Основні причини:

 • для дотримання балансу температури та вологості в кімнатах, адже в опалювальний сезон повітря в помешканнях зазвичай пересушене більш ніж на чверть від норми;
 • для якісного відведення конденсату, бо в нашому кліматі сирість та грибок на стінах, на жаль, не рідкість;
 • дотримання нормального балансу вологості продовжує термін експлуатації дерев’яних елементів: дверей, вікон, столярки та меблів;
 • для здоров’я сім’ї комфортна вологість також дуже важлива, особливо для профілактики респіраторних захворювань.

На даний момент, рекупераційна система – це найкраще рішення як для великого будинку, що потребує значних витрат на обігрів, так і для невеликої квартири в багатоквартирному будинку з неутепленими стінами та жвавим рухом транспорту під вікнами.

Вартість

Найдорожча частина припливно-витяжної установки – блок рекуперації тепла. Також витрат вимагатиме обслуговування та життєзабезпечення системи: чистка і заміна фільтрів, електроенергія для роботи вентиляторів тощо. Але за сучасних екологічних умов і чимраз вищої вартості опалення, така повітроочисна установка досить швидко окупиться. І чим більше площа будинку чи квартири та холодніші зими, тим швидше.

Види рекуператорів: переваги і недоліки

Вентиляційні установки з рекуперацією тепла поділяються на декілька видів:

Рекуператор пластинчастого типу

В такому рекуператорі потоки повітряних мас рухаються по каналах з теплопровідними пластинами. Пластини виготовляють з алюмінієвої, мідної, нержавіючої фольги або з пластику, картону, гігроскопічної целюлози товщиною в пару міліметрів. Конструкція пластинчастого рекуператора виключає змішування і забруднення повітряних потоків. У теплообмінника з пластинчастою касетою з фольги лише один недолік – через перепад температур на стінках пристрою утворюється конденсат. Це призводить до зниження коефіцієнта корисної дії (ККД). А у теплообмінника з касетою з картону свій нюанс – можливе розмокання такого виду перегородок при підвищеній вологості в приміщенні.

В даному варіанті вихідний потік повітря нагріває пластини теплообмінника, віддає їм своє тепло і виводиться на вулицю уже холодним. Вхідний потік свіжого повітря забирає тепло від пластин теплообмінника, підігрівається і доставляється в приміщення вже нагрітим. Ефективність пластинчастого рекуператора становить максимум 92%, та в середньому, залежно від типу установки, коливається в діапазоні від 40 до 90%. Ключовими особливостями конструкції є простота і дешевизна, при цьому потоки повітря не перемішуються, що забезпечує 100% екологічність пристрою.

Рекуператор пластинчастого типу

Рекуператор роторного типу

У цьому варіанті основу установки становить алюмінієвий барабан (ротор), який забирає тепло у повітря, що виходить та віддає його потоку, що надходить. Роторний рекуператор має високий ККД, його енергоефективність досягає 80%. На відміну від пластинчастого йому не потрібно відводити вологу, яка збирається у вигляді конденсату. Уся волога йде на зволоження приміщень, що особливо актуально в сухий зимовий період. У комплект обох варіантів вентиляційних установок входять очисні фільтри для повітря, датчики вологості і відпрацьованих газів, а також пульти управління системою.

Роторний рекуператор оснащений ротором циліндричного типу, який монтується в корпус. Недолік полягає в тому, що роторний теплообмінник не виключає можливість змішування потоків повітряних мас, а також потребує частого техобслуговування через присутність рухомих елементів. Переваги рекуператора з ротором – мінімальні витрати електроенергії для роботи, а також можливість регулювати швидкість обертання ротора, контролюючи загальну ефективність пристрою.

роторний рекуператор

Рекуператори з проміжним теплоносієм

Такі пристрої складаються з двох частин, одна з яких розташована в каналах, що виводять повітря, а друга – в каналах надходження. Між частинами йде циркуляція води, гліколю, антифризу чи іншого теплоносія. Перевага рекуператорів з буферними теплоносіями – це чистота вхідного повітря, оскільки повітряні маси вихідного і вхідного потоку не стикаються одна з одною.

Припливний ти витяжний теплообмінники такого рекуператора можуть бути розташовані на відстані один від одного і з’єднані теплоізольованим трубопроводом, тому він застосовується, коли немає можливості розмістити витяжну та припливну магістралі поряд. Використовуються вони не так часто як попередні типи пристроїв через низький ККД, що становить 45-60%, а також необхідність надто частого технічного обслуговування.

Рекуператори з проміжним теплоносієм

Рекуператор з тепловими трубками

Конструкція даного рекуператора складається з мережі герметичних трубок, які заповнені фреоном. Переваги таких рекуператорів – це статична конфігурація частин теплообмінника і запобігання забрудненню повітря. ККД – 50-70%.

Камерні рекуператори з заслінкою

Заслінка ділить камеру на дві частини. Найчастіше вони розміщуються на даху торгових центрів, цехів підприємств, ангарів та інших приміщень, широко поширені у Європі. Використання дахових рекуператорів дозволяє економити простір під стелею шляхом виносу теплообмінників на вулицю. Дахові рекуператори можна додатково оснастити секціями для нагрівання повітря. Недолік – передача запахів і забруднень з витяжної магістралі в припливну. Перевага – ККД досягає 70-80%.

Камерні рекуператори з заслінкою

Різновиди пристроїв дозволяють обрати відповідний варіант з урахуванням площі приміщення, ступеня забруднення, бюджету тощо.

Основні переваги систем вентиляції з рекуперацією

Головною перевагою припливно-витяжної вентиляції з рекуперацією є економія енергії. Якщо ви використовуєте систему вентиляції без рекуперації тепла, то витрата електроенергії на опалення складе від 6 до 10 кВт/год, а з рекуператором ви використаєте в рази менше – всього 1-2 кВт/год. Економія витрат на опалення будинку складатиме 80%.

Крім цього, зменшується навантаження на мережі, що сприятливо позначається на природі та екології. У літній період, охолоджуючи гаряче вуличне повітря, ви також будете економити, але уже на кондиціонуванні.

Ще декілька плюсів такої системи:

 • цілий рік забезпечує вентиляцію всіх приміщень в будь-яку погоду;
 • легко регулюється в широкому діапазоні температур і рівня вологості;
 • якісно обробляє вхідне повітря залежно від потреб: фільтрує, гріє чи охолоджує, підсушує чи зволожує.

Якщо ви тільки плануєте будівництво власного заміського будинку, то зможете одразу знизити витрати на опалення в п’ять разів. Встановлення рекуператора почне окупатись вже в першу зиму! Так само покращиться і ваше здоров’я завдяки чистому свіжому повітрю та повній відсутності пилу, грибка та цвілі. Все це стосується також квартир як в багатоповерхових, так і в малоповерхових будинках. Сучасні вентиляційні установки з рекуперацією негроміздкі і не займають багато місця. Їх можна розмістити на стелі, в санвузлі, шафі-купе. Широкий модельний ряд установок дозволяє швидко підібрати оптимальний варіант.

Виникли питання? Дзвоніть!
+38 (067) 100-12-74
+38 (050) 100-12-74

Безкоштовно

© Економтепло пропонує: твердопаливні котли, котли на тверде паливо, котли на дровах, піролізні котли, котли на твердому паливі, сонячні колектори, сонячні батареї газові котли за доступними цінами та доставкою по всій території України.