Плоскі сонячні колектори
Що собою представляють плоскі сонячні колектори? Чи є сенс встановлювати їх в наших кліматичних умовах?
Почнемо з того, що розберемось: що таке плоскі сонячні колектори.
Важливою частиною плоских сонячних колекторів є абсорбер – це покрита спеціальним поглинаючим покриттям пластина, на якій розміщуються спаяні проточні трубопроводи. Трубопроводи можуть розміщатися двома положеннями: у вигляді арфи або меандр.
Герметичний корпус, в якому розміщений абсорбер, з лицьової сторони прозорий. Через прозору частину корпусу проникає сонячне випромінювання. Задня частина корпусу утеплена мінеральною ватою або іншим утеплювачем.
У деяких плоских сонячних колекторах абсорбер має спеціальне селективне покриття. Це збільшує ефективність сонячних колекторів. Проте ціна на такі колектори значно більша.
Плоскі сонячні колектори ефективно працюють у теплу пору року. У холодну пору року ефективність падає у зв’язку з великими тепловтратами.
Більш ефективними є плоскі вакуумні сонячні колектори, в середині корпусу яких знаходиться вакуум. Вакуум, в даному випадку, заміняє шар теплоізоляційного матеріалу. Така ізоляція максимально збільшує продуктивність плоских сонячних колекторів. Проте монтаж та експлуатація таких колекторів є більш складнішими, і, відповідно, ціна значно дорожча.
В загальному, плоскі сонячні колектори мають порівняно не високу ціну. Вони ефективні у літній період часу та малоефективні у зимовий. Вагомим недоліком таких колекторів є складність монтажу, наприклад на даху. Плоскі сонячні колектори не розбираються на сегменти, їх необхідно піднімати на дах та встановлювати як цільну нерозбірну конструкцію.