Тепла підлога
Монтаж теплої підлоги в новій квартирі, а тим більше будинку, перестав бути рідкісним явищем. Під час ремонту її також встановлюють як додатковий опалювальний прилад. Сьогодні вибір теплих підлог настільки широкий, що покупцеві дуже просто розгубитись, тому у цій статті ми порадимо, яку систему обрати та розкажемо, чим вони відрізняються.
Будова теплих підлог
Система водяної теплої підлоги – це не тільки трубка, яка намотана в підлозі і по якій тече підігрітий теплоносій (вода). Насправді в цілій системі трішки більше кількості елементів:
- Труба, переважно ø17 або ø16 діаметру;
- Ізоляційна фольгована плівка;
- Утеплювач (наприклад: екструдований пінопласт);
- Елементи кріплення труби до утеплювача;
- Демпферна стрічка;
- Розподільчі колектори;
- Циркуляційний насос;
- Регулювальна арматура;
- Автоматика;
Ідея підігріву підлоги існує давно. Звісно, пристрої тих часів були набагато примітивнішими за сучасні аналоги, до прикладу, в замках китайських імператорів використовували підлогу з подвійним дном. Нижній рівень являв собою жаровню, що розігрівалася за допомогою вугілля, тож верхній рівень завжди був теплим і комфортним.
А у Стародавньому Римі було створено цілу опалювальну систему, що отримала назву гіпокауст. Піч, що зазвичай розташовувалась за межами опалюваного приміщення (в підвалі), мала систему каналів і труб, які проходили під підлогою і в стінах будівлі. Гаряче повітря, піднімаючись вгору та йдучи по системі, прогрівало весь будинок.
.
Як працює тепла підлога:
Від джерела тепла (твердопаливного котла, газового котла, електричного котла, теплового насосу…) за допомогою циркуляційного насосу, під тиском, подається нагрітий теплоносій (вода) до розподільчого колектора теплої підлоги. Далі підігрітий теплоносій, з розподільчого колектора потрапляє в трубки, які залиті в стяжці. Від чого стяжка постійно та рівномірно прогрівається і передає тепло далі, на кінцеве покриття (плитку, лінолеум чи будь-яке інше покриття)..
.
Чи можна обігріти весь будинок тільки теплою підлогою:
Можна, але не завжди. Від чого це залежить?
А залежить – це від багатьох факторів. На прикладі трьох різних ситуацій, спробуємо максимально просто пояснити: коли підлога зможе обігріти приміщення повністю, а коли портібні додаткові опалювальні прилади.
Ситуація №1.
Маємо вітальню площе 25м². Вітальня знаходиться в добре утепленому будинку. У самій вітальні вікна середніх розмірів, підлога вкрита плиткою або ламінатом. І на підлозі немає грубих коврів, величезних диванів, які вкривають половину підлоги і сервантів, які закривають другу половину підлоги. То в такому варіанті можна розраховувати на те, що тепла підлога без жодних проблем прогріє дане приміщення.
Ситуація №2.
Маємо таку ж вітальню площею 25м². В будинку також непогано утеплені стіни, але вікна більших розмірів, наприклад панорамні. Підлога вкрита не плиткою, а паркетом (через паркет отримаємо менше тепла. Трішки більше інформації буде нижче…). В даному варіанті, швидше за все, тепла підлога не зможе забезпечити комфортної температури в приміщенні. Тому, можливо прийдеться комбінувати теплу підлогу з іншими опалювальними приладами. Хоча, не факт. Можливо і буде достатньо. А як знати?…
Ситуація №3.
Тамбур площею 3м². Здавалось би все просто. Приміщення не велике, тому точно нагріє. Але нажаль не все так просто. В мінімум з 50% випадків, щоб нагріти тамбур до комфортної температури, теплої підлоги недостатньо. Все через те, що частину тамбуру займає в прихожій шафа і частина стіни – це не утеплена стіна, а вхідні двері, які не є настільки ж теплими, як стіна.
P.S. Для того, щоб знати чи буде достатньо тільки теплої підлоги – потрібно звернутися до фахівця. Який чітко прорахує тепловтрати конкретного приміщення і вирахує кількість необхідної теплової потужності, яку має видати тепла підлога в тому, чи іншому випадку.
Плюси й мінуси теплої підлоги в порівнянні з радіаторами (батареями)
До основних переваг можна віднести:
- тепла підлога працює в низькотемпературному режимі. Тому ідеально підходить для сучасних низькотемпературних систем опалення на базі теплових насосів та конденсаційних газових котлів;
- рівномірний розподіл тепла: теплі підлоги прогрівають приміщення знизу і по всій площі на відміну від батарей. Згідно з законами фізики тепле повітря легше за холодне, тому радіаторна система опалення може якісно прогріти лише середній шар повітря в кімнаті та під стелею. Вистигаюче повітря опускається вниз, утворюючи на підлозі холодний потік;
- комфортне самопочуття: усі помічали, що з холодними ногами мерзне все тіло. Так влаштований наш організм, тому коли ногам тепло, комфортно буде й усьому тілу;
- підходять сім’ям з дітьми: маленькі діти проводять багато часу на підлозі і дуже чутливі до протягів та коливань температури, тому монтаж теплої підлоги знижує ризик застудних захворювань.
Недоліки у теплих підлог теж є, проте їх небагато:
- Теплу підлогу не можливо зробити, якщо вже зроблений ремонт або залита чистова стяжка;
- Якщо Ви не спеціаліст в даній галузі, то Ви не зможете самостійно правильно підібрати крок (відстань між трубами) вкладання труби.
- Найвища температура в приміщенні, де працює тепла підлога, на висоті 0,5м. Тобто, на висоті ліжка. Тому, опалювати спальні теплими підлогами – не завжди найкращий варіант. (Якщо Ви не хочете в спальні радіаторів, то розгляньте варіант теплих стін).
Чим гріти економніше? Радіаторами чи теплою підлогою?
Байдуже! Якщо в тих самих умовах, з тим самим котлом, обігрівати те ж саме приміщення, то в тривалій перспективі буде затрачена та ж сама кількість енергії! Енергія буде передаватися по різному, десь швидше, десь довше, але її кількість в кінцевому результаті буде однаковою. Тому, якщо Ви хочете опалювати економніше, то використовуйте енергоефективні джерела тепла (наприклад, тепловий насос) і мінімізуйте тепловтрати свого будинку!
Чи має значення чим покрита тепла підлога? Чи це плитка, чи ламінат, чи паркет?
Тут хочемо донести до Вас два меседжі:
Меседж №1.
Значення є! І воно суттєве. До прикладу:
-
- якщо тепла підлога вкрита керамічною плиткою і намотана кроком 10 см, то з 1 м² можна зняти 100-120 Вт тепла.
- якщо тепла підлога вкрита ламінатом і намотана кроком 10 см, то з 1 м² можна зняти 70-95 Вт тепла.
- якщо тепла підлога вкрита дерев’яним паркетом і намотана кроком 10 см, то з 1 м² можна зняти 45-60 Вт тепла.
Це важлива інформація і не можна нею легковажити. Якщо Ви звернетесь до спеціаліста і повідомите йому, що приміщення “Х” має обігріватися теплою підлогою, яка буде вкладена плиткою – то спеціалість підбере кількість труби (крок) під дані Вами умови. А Ви наприклад, через деякий час вирішили замінити плитку на паркет, і забудете повідомити про це проектанта, чи монтажників. То з великою ймовірністю – тепла в приміщені “Х” буде бракувати… Тому не забувайте повідомляти про зміни! Це будова, це тривалий і не простий процес. Тут бувають зміни і це нормально. Головне всі зміни вчасно адаптовувати під майбутні етапи.
Меседж №2.
Так, під паркет також можна встановлювати теплу підлогу. Але гріти паркет потрібно дуже обережно, тому що, якщо його перегріти, то він просто розсохнеться і буде зіпсованим. Тому, в системі теплої підлоги під паркетом чи паркетною дошкою, обов’язково має бути задіяна автоматика, яка буде контролювати температуру цементно-піщаної стяжки під паркетом. В наслідок чого не буде давати можливость стяжці перенагрівати паркет.
.
Як правильно розрахувати кількість необхідної труби для вашої системи теплої підлоги:
Для того, щоб розрахувати необхідну кількість труби на теплу підлогу потрібно:
- Мати інформацію про огороджуючі конструкції (з чого збудовані стіни, чим вони утеплені, які вікна, чим утеплена підлога, чим утеплений дах);
- Згідно даних про огороджуючі конструкції, потрібно вирахувати тепловтрати;
- Маючи тепловтрати кожного окремого приміщення, потрібно визначитись: в яких саме приміщеннях буде тепла підлога;
- Знаючи в яких приміщеннях буде тепла підлога – потрібно підібрати оптимальне місце для розташування розподільчого колектора;
- Наступним кроком потрібно вВизначитись, яким буде кінцеве покриття підлоги (плитка, чи щось інше) і яка буде товщина чистової стяжки (товщина стяжки також грає роль).
- Визначитись з температурним режимом роботи теплої підлоги і системи опалення загалом.
- Обрати виробника труб теплої підлоги (в залежності від матеріалу з якого зроблена труба і її діаметру залежить тепловіддача з метр погонного);
- Тільки володіючи вищепереліченою інформацією, можна підібрати необхідний крок теплої підлоги і перевірити чи зможе тепла підлога перекрити тепловтрати даного приміщення;
- Згідно кроку вкладання труби на 1 м² порахувати необхідну кількість метрів погонних труби. Наприклад на 1м², кроком вкладання 10см потрібно 11 м труби REHAU Rautherm S. Кроками 15-25см труби потрібно менше;
.
5 поширених помилок при розрахунку та монтажі системи теплої підлги:
- Розподільчий колектор знаходиться поверхом нижче від всіх контурів теплої підлоги. Буде складно вигнати повітря з труб, тому як наслідок – частина підлоги не буде гріти;
- Не передбачено жодного контролю та можливості впливати на температуру теплоносія в трубах теплої підлоги. Тепла підлога має бути теплою, а не гарячою. Як наслідок – спортивна ходьба по гарячій і потрісканій плитці;
- Надто велика протяжність труб теплої підлоги. Як наслідок – частина підлоги не гріє;
- Відсутність будь-яких розрахунків. Як наслідок – в приміщенні температра або занизька, або занадто висока (в даному варіанті, ще й значний перерозхід матеріалу);
- Мала товщина цементно-піщаної стяжки. Як наслідок – по підлозі будете ходити, як по “зебрі”. Підлога буде то холодна, то тепла, то холодна, то тепла…